Stará Jihlava se původně rozkládala okolo brodu přes řeku Jihlavu pod Jánským kopcem.
Kostel svatého Jana Křtitele na Jánském kopci byl také prvním farním kostelem v Jihlavě, a to až do roku 1257.
Po nálezu stříbra v Jihlavě si mohutný příliv havířů a důlních podnikatelů vynutil stavbu nového města. To bylo velkoryse založeno na kopci na protější straně řeky.
Od samého počátku byly v nové Jihlavě budovány i výstavné chrámy – dominikánský chrám svatého Kříže a minoritský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ve 40. letech 13. století pak začalo město stavět i vlastní městský chrám, dodnes nejvýraznější dominantu města, kostel svatého Jakuba.
Zdi tohoto chrámu měly v dalších staletích hostit korunované hlavy a být mnohdy svědky významných okamžiků českých dějin. V chrámu svatého Jakuba byla například pražským arcibiskupem Janem Rokycanou v roce 1436 sloužena první oficiální mše podobojí v Čechách. V jakubském kostele byl také přijat za českého krále císař Zikmund a byl zde korunován i uherský a český král Matyáš.
A právě dnes si připomínáme výročí dne, kdy byla tato dominanta Jihlavy dokončena. Olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku vysvětil nový farní kostel svatého Jakuba 31. května roku 1257.